ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8681431
*
nr 868 1431
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 78
Utrop:
800 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 januari 2014
kl 20:38:20
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/1 22:43:10
1
500 kr
3/1 15:21:46
2
800 kr
6/1 17:16:36
3
800 kr
6/1 17:18:17
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53
*
Spegel
nr 868 1431
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 78
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 6 januari 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
1/1 22:43:10 | 1 | 500 kr |
3/1 15:21:46 | 2 | 800 kr |
6/1 17:16:36 | 3 | 800 kr |
6/1 17:18:17 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53